1M ohm ( Ω ) single turn trimpot variable resistors 3296W-1-105LF
- Type : multi turn variable resistor
- Resistance value : 1M Ω
- Tolerance : ±10 %
- Temperature Range : -55 °C to +125 °C
- Rotational Life : 200 cycles
Out of stock
This product is currently sold out.
No worries! Enter your email, and we'll let you know as soon as it's back in stock.
Applications
- Voltage and Current control circuits
- Also used as volume control knobs in radios
- Tuning or controlling circuits
- Analog input control knobs
Package includes
1x 1M ohm ( Ω ) multi turn trimpot variable resistors 3296W-1-105LF
2 reviews for 1M ohm ( Ω ) single turn trimpot variable resistors 3296W-1-105LF