M177 NRF24L01 2.4GHz Antenna Wireless Transceiver Module
98.00 (inc. GST)
  1. Maximum operating speed can be one of the 250kbps/1Mbps/2Mbps.,
  2. wide used to make communicate two devices wirelessly eg: one arduino to another arduino
  3. Built-in hardware CRC error detection, Multipoint communication address control.
  4. Low-power 1.9 ~ 3.6V, only 1uA on Power down mode
  5. Built-in 2.4Ghz antenna
  6. Built-in voltage regulator
  7. Standard DIP Pitch Interface for embedded applications.
20 Items sold in last
Add Products worth 1000.00 to cart and get free shipping!
In stock
  • Cash on Delivery (COD) available on orders above 499/-
  • Free shipping on prepaid orders above 499/- use FREESHIP Coupon code!
  • 5 Days Return Policy!
  • Dispatch in 24 Hours from Warehouse!
10 People watching this product now!
Description
The M177 NRF24L01 2.4GHz Antenna Wireless Transceiver Module is designed to operate in 2.4 GHz worldwide ISM frequency band and uses for data transmission. The data transfer rate can be one of 250kbps/1Mbps/2Mbps.
The operating voltage of the module is from 1.9 to 3.6V, So as Arduino logic pins are 5-volt tolerant, so we can easily connected to Arduino or any 5V logic microcontroller without using any logic level converter.
Specifications:
Frequency Range 2.4 GHz ISM Band
Maximum Air Data Rate 2 Mb/s
Modulation Format GFSK
Max. Output Power 0 dBm
Operating Supply Voltage 1.9 V to 3.6 V
Max. Operating Current 13.5mA
Min. Current(Standby Mode) 26µA
Logic Inputs 5V Tolerant
Communication Range 800+ m (line of sight)
Package Includes :
1 x M177 NRF24L01 2.4GHz Antenna Wireless Transceiver Module.