2.4GHz NRF24L01+PA+LNA SMA Wireless Transceiver Antenna
- Voltage: 3-3.6V (recommended 3.3V) V.
- Maximum output power: +20dBm.
- Power-down mode current: 4.2uA.
- Operating Range: 1Km
- Antenna Gain (peak): 2Dbi.
- 2MB rate (Open area): 520m.
- 1MB rate (Open area): 750m.
- 250Kb rate (Open area): 1100m.
- It uses 2.4GHz global open ISM band, with license free.
- SPI interface facilitates the communication with MCU I/O port.
In stock
- Arduino and Raspberry Pi compatible wireless 2.4GHz transceiver
- Includes 2.4GHz 2.2dBi duck antenna
Features :
- Transmit power is greater than +20 dBm.
- Support six-channel data reception.
- 2Mbit/s speed makes high-quality VoIP possible
- Facilitate the development for customers, without development RF part.
- Software programming is fully compatible with NRF24L01 modules.
Package Includes :
1 x 2.4GHz NRF24L01 Transceiver module.
1 x SMA Antenna.
1 review for 2.4GHz NRF24L01+PA+LNA SMA Wireless Transceiver Antenna
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Q & A
Refund and Returns Policy
Several types of goods are exempt from being returned.
- Gift cards
- Downloadable software products
To complete your return, we require a receipt or proof of purchase.
Please do not send your purchase back to the manufacturer.
Partial Refund
There are certain situations where only partial refunds are granted (if applicable)
- Any item that is returned more than 10 days after delivery
Refunds
Late or missing refunds
If you haven’t received a refund yet, first check your bank account again.
Next contact your bank. There is often some processing time before a refund is posted.
Late or missing refunds (if applicable)
Once refund is initiated you will get the refund initiated mail. after that wait for minimum 3 days.
Sale Items
Only regular priced items may be refunded. Sale items cannot be refunded.
Exchanges
Shipping returns
Depending on where you live, the time it may take for your exchanged product to reach you may vary.
Need help?
Contact us at [email protected] for questions related to refunds and returns.
Related products
TP4056 1A Li-ion lithium Battery Charging Module With Current Protection – with Mini USB jack
In stock
Laser Diode 650nm 6mm 5V
HC-SR04 Ultrasonic Sensor for arduino
Soil Moisture Meter, Soil Humidity Sensor, Water Sensor, Soil Hygrometer for Arduino
Flame Sensor Module
5V 2 Channel Relay Module with OPT